Oliwianie.pl

Portal Rady Dzielnicy Oliwa

Ocalenia chociaż najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo drzew w Lasach Oliwskich postuluje Zarząd Dzielnicy Oliwa. Zakończyły się konsultacje Nadleśnictwa Gdańsk w sprawie planowanych na ten rok tzw. zabiegów gospodarczych.

Na początku lutego zaprezentowano mapę planowanych zabiegów gospodarczych, które zostaną przeprowadzone w 2021 roku w lasach zarządzanych przez Nadleśnictwo Gdańsk.

Jak czytamy na stronie nadleśnictwa,  wszystkie zabiegi gospodarcze prowadzone są w celu zapewnienia trwałości lasów, z uwzględnieniem potrzeb, zarówno sanitarnych, jak i rekreacyjno-wypoczynkowych, a także ochrony przyrody.

Do końca marca można było zgłaszać do Nadleśnictwa Gdańsk uwagi i opinie. Z tej możliwości skorzystał jedynie Zarząd Dzielnicy Oliwa we współpracy z Jackiem Michaelisem, mieszkańcem dzielnicy.

Poniżej treść przesłanej do Nadleśnictwa opinii:

 

Opinia dotycząca planów pozyskania drewna w Lasach Oliwskich w 2021 roku

Ponownie chcielibyśmy przedstawić - prezentowaną już uprzednio - opinię o konieczności wyłączenia Lasów Oliwskich z lasów gospodarczych (użytkowych). Pozwoli to na zachowanie ich wyjątkowych, w skali kraju, wartości krajobrazowych, przyrodniczych i kulturowych. 

Jesteśmy świadomi, że Nadleśnictwo prowadzi pozyskanie drewna stosując rębnię przerębową, w założeniu najmniej inwazyjną dla lasu. Jednak ze względu na bardzo znaczną skalę wycinki, jej negatywne skutki dla przyrody, krajobrazu czy nawet gleby są bardzo znaczące i trudno pogodzić się jej kontynuacją.

Rozumiemy, że ze względu na obowiązujący Plan Urządzania Lasu oraz złożony proces decyzyjny nasz postulat nie będzie mógł być wdrożony natychmiastowo. Dlatego prosimy ponownie o wdrożenie kompromisowego rozwiązania, polegającego na wyłączeniu z pozyskania i pozostawianiu do naturalnego rozpadu, najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm przekracza 200 cm.

Takie drzewa, jako miejsce bytowania i żerowania wielu żywych organizmów, przyczyniają się do utrzymywania przyrodniczej bioróżnorodności i wyjątkowego w skali kraju charakteru Lasów Oliwskich. Są też producentami największej ilości tlenu i pochłaniają najwięcej dwutlenku węgla. „Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset 10-letnich, małych buków ...” - podkreśla w rozmowie z PAP dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (za portalem PAP Nauka w Polsce). 

Niezaprzeczalnie, ochrona drzew, a w szczególności tych najstarszych, w dobie kryzysu klimatycznego, zyskuje ogromne znaczenie. 

 

Z poważaniem

/-/ Tomasz Strug

Przewodniczący Zarządu

Dzielnicy Oliwa


Aktualności

Radni Dzielnicy

Dyżury

Komisje