Rada Dzielnicy Oliwa

środa, 20 marca 2019 r.

AktualnościRadni DzielnicyKomisje

DyżuryStatutDokumentyKontakt

Poznaj Oliwę i Gdańsk z lokalnymi przewodnikami

18.04.2018

Jak wygląda Nowy Port z lotu ptaka? Historia powstania Chełmu i Biskupia Górki, Oliwy. Tajemnice organów z kościoła św. Jana Bosko na Oruni. Murale artystów pochodzących z Niemiec na Zaspie w Dniu Wolnej Sztuki. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na wiosenne wykłady i specjalne spacery tematyczne, które są otwarte dla wszystkich osób interesujących się gdańskimi dzielnicami i lokalnymi historiami. Harmonogram spotkań:www.ikm.gda.pl/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki.

Nowy Port z lotu ptaka i historie o życiu portowej dzielnicy

Nowy Port zmieniał się i rozrastał. Na miejscu zburzonych strzałami z Schlezwiga-Holsteina budynków tuż po wojnie powstawały nowe. Podczas spotkania18 kwietnia o godz. 17.30archeolog Wojciech Samól, na ponad 40 zdjęciach lotniczych, pokaże jak dzielnica w latach 1943-1996 wyglądała z lotu ptaka.

28 kwietnia o godz. 16.00posłuchamy rozmowy o minionych czasach, gdy dzielnica tętniła portowym życiem.„Przy Placu Wolności znajduje się kantor, wywodzący się z epoki cinkciarzy. W tej okolicy niegdyś zbierali się handlarze walutą, kwitł nielegalny handel, spotykali się szmuglerzy oraz inne osoby, które chciały zarobić na obecności w Nowym Porcie zagranicznych marynarzy. W tym miejscu miał również swoją siedzibę lokal gastronomiczny Wiking, będący – obok gdyńskiego Maxima – jednym z najbardziej znanych klubów w PRL. Znajdowała się tutaj restauracja, wieczorami zaś działał klub nocny. Przyciągał rozmaitą klientelę, przede wszystkim zagranicznych marynarzy.” -czytamy w wydanym przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i IKM przewodniku po Nowym Porcie. Więcej ciekawostek przedstawią mieszkańcy dzielnicy – Iwona Kwiatkowska i Jerzy Owczarski, dawni pracownicy Portu i Baltony.

Miejsce:Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, ul. Wyzwolenia 49. Więcej o Nowym Porcie:http://bit.ly/wideo_NowyPort.

Orunia. Tajemnice organów z kościoła św. Jana Bosko

Kościół na Oruni powstał już w I połowie XV wieku, kiedy to Krzyżacy wznieśli tu kaplicę. Pierwotnie był to kościół ewangelicki. Historia organów jest bardzo zawiła. Wg. dokumentów historycznych, zostały zbudowane przez Johanna Hellwiga w 1611 roku. Instrument był co najmniej dwukrotnie poważnie uszkadzany: pierwszy raz podczas pożaru kościoła w 1636 roku i drugi przy wielkim wybuchu prochu w pobliskiej baszcie prochowej.

O tym, w jakim stanie znajdują siędzisiaji kto ratował go ze zrujnowanego w czasie II Wojny Światowej kościoła opowie23 kwietnia o godz. 18.00dr hab. Andrzej Szadejko - adiunkt w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów Mertena Friese w kościele oo. Franciszkanów p/w św. Trójcy w Gdańsku. Współpracuje z Biblioteką Gdańską PAN w opracowaniu nagrań i druków muzykaliów gdańskich.

Miejsce:Stacja Orunia GAK, ul. Gościnna 10. Więcej o Oruni:http://bit.ly/wideo_Orunia.

Oliwa, dzielnic w której Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają po raz pierwszy

Oliwa dołącza premierowo do dzielnic, w których oprowadzają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Otwarte wykłady i spacery zainauguruje pierwszy z trzech wykładów historycznych prowadzonych przez Sławomira Ruta – absolwenta gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, przewodnika trójmiejskiego, wykładowcę i egzaminatora.

- Rozpoczniemy naszą historyczną wędrówkę po Oliwie od X wieku. Opowiem o lokacji i rozwoju opactwa oliwskiego, dziejach dzielnicy w czasach książąt gdańskich, pod panowaniem krzyżackim i wreszcie – o Oliwie w Królestwie Polskim. Pierwszy wykład zakończę na sekularyzacji opactwa oliwskiego w Królestwie Pruskim. Historia dzielnicy przedstawię na tle historii Gdańska i Polski, a wykład będzie ilustrowany zdjęciami zabytków, miejsc, postaci w Oliwie – zapowiada Sławomir Rut.

Miejsce:Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

Chełm i Biskupia Górka

Początki Chełmu sięgają roku 1356, z części wsi Górka (obecnie Biskupia Górka) należącej do biskupów włocławskich wydzielono Nową Górkę, zwaną Stolzenberg – Wyniosła Góra. Nazwę spolszczono po 1949 roku na Chełm. W 1414 roku po zniszczeniu dworu biskupa na Starej Górce kolejny wzniesiono na Nowej Górce. Położony blisko fortyfikacji gdańskich Stolzenberg często ulegał zniszczeniom wojennym, m.in. w 1577 roku podczas oblężenia Gdańska przez wojska Stefana Batorego, który tam właśnie urządził kwaterę główną. W związku z ograniczeniem miejsca pod osadnictwo wzdłuż drogi prowadzącej na Chełm, obecnie ulica Stoczniowców, powstała część wioski zwanej Bischofsthal po raz pierwszy potwierdzonej w 1641 roku... O początkach Chełmu i Biskupiej Górki 24 kwietnia o godz. 18.00 opowie prof. dr hab. Klemens Bruski.

Miejsce:Gdańska Szkoła Wyższa, ul. Biskupia 24b. Więcej o Biskupiej Górce:http://bit.ly/wideo_BiskupiaGórka.

Dzień Wolnej Sztuki na Zaspie. Szlakiem pięciu murali

Dzień Wolnej Sztuki pod hasłem „Das Mural” - otwiera sezon spacerów z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Autorami prac są artyści ze wszystkich zakątków świata, a wśród nich sporą grupę stanowią malarze z Niemiec. - Przyjdź na spacer 21 kwietnia o godz. 12.00 i dowiedz się jak niemieckie w prace w Kolekcji komentują rzeczywistość, jak wpisują się w skomplikowaną historycznie przestrzeń Zaspy oraz czy obroniłyby się na ścianach Berlina – zapowiada Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik po Zaspie.

Dzień Wolnej Sztuki to inicjatywa, w ramach której muzea i galerie pomagają swoim gościom skupić się na pięciu wybranych pracach ze swoich kolekcji.

Początek spaceru:Plama GAK, ul. Pilotów 11.Więcej o Zaspie:http://bit.ly/wideo_Zaspa.

---

Otwarte wykłady i spacery przygotowujące Lokalnych Przewodników i Przewodniczki trwają do końca czerwca. Regularne spacery w dzielnicach rozpoczną się w drugiej połowie czerwca.

---

Organizator:Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Organizatorzy w dzielnicach:Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta, Grupa Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Plama GAK, Fundacja Wspólnota Gdańska.

Partnerzy:Stowarzyszenie WAGA, Gdańska Szkoła Wyższa, CSW Łaźnia, Rada Dzielnicy Oliwa, Oliwski Ratusz Kultury, portalwww.staraoliwa.pl.

Harmonogram wykładów:www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.

Patroni medialni:Trójmiasto.pl, Poznaj Świat, iBedeker.pl, Radio Gdańsk

wstecz...