Rada Dzielnicy Oliwa

czwartek, 21 marca 2019 r.

AktualnościRadni DzielnicyKomisje

DyżuryStatutDokumentyKontakt

Pismo w obronie oliwskiego czołgu

27.05.2013

Przedstawiamy treść pisma złożonego do Macieja Lisickiego, zastępcy prezydenta Miasta Gdańska. Pismo trafiło również do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Zarząd Osiedla Oliwa zwraca się z wnioskiem o umożliwienie bezpłatnego postoju czołgu T-34/85 przy posesji Pana Jerzego Janczukowicza u zbiegu ulic Piastowskiej i Hołdu Pruskiego.

Czołg ten jest wielką atrakcją dzielnicy Oliwa, prawdziwym artefaktem historii militariów. Pan Jerzy Janczukowicz wielokrotnie staje się społecznym przewodnikiem i opowiadaczem historii dla przechodzących obok grup młodzieży i turystów. Są wycieczki i grupy zainteresowań przybywające do Oliwy głównie by zobaczyć ten czołg. Dodatkową wartością pojazdu jest fakt, że jest on sprawny.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku twierdzi, że czołgT-34/85 stojąc przy ogrodzeniu posesji Pana Janczukowicza od strony ul. Piastowskiej, bezprawnie zajmuje pas drogowy.

Pragniemy zauważyć, że przestrzeń w tym miejscu od skrajni ulicy do granicy posesji jest bardzo szeroka. Czołg nie zajmuje jezdni, pasa zieleni między jezdnia a chodnikiem ani również samego chodnika (załącznik graficzny).

Pokazuje to, że tzw. pas drogowy jest w tym miejscu zbyt szeroki, nieadekwatny do rzeczywistości. Bez rozbudowy i poszerzenia przejazdu samochodowego pod wiaduktem kolejowym, nie ma możliwości wykorzystania tego terenu na cele drogowe. Zarządowi Osiedla nic nie wiadomo o planach poszerzania ul. Piastowskiej.

W związku z tym postulujemy o dalsze umożliwienie bezpłatnego postoju przy ul. Piastowskiej czołguT-34/85, który nikomu nie przeszkadza w ruchu samochodowym ani pieszym. Taka decyzja z pewnością spotka się z życzliwością mieszkańców i turystów, którzy obecnie skarżą się na bezduszną skrupulatność urzędników miejskich, przez których jedna z nietypowych atrakcji Oliwy została wywieziona do Żukowa.

W obliczy budowy licznych muzeów w Gdańsku, w tym Muzeum II WŚ, utrata kolejnego już czołgu (po T -34 z Westerplatte) będzie niepowetowaną stratą dla Oliwy i Gdańska.

W imieniu Zarządu Osiedla Oliwa

Tomasz Strug

Zdjęcie:Google Street View

wstecz...